همان طور که می‌دانید اتاق فرار یک بازی گروهی – معمایی بوده که به دلیل ماهیت جذاب آن، در کشور ما نیز جایگاه ویژه ای در میان طرفداران بازی های گروهی پیدا کرده است. از سال 1395 اولین اتاق فرارها در تهران ساخته شد و کم کم شهرهایی مانند شیراز، اصفهان و اهواز پذیرای این تفریح بشدت هیجان انگیز بودند. اتاق فرار به زودی و در سال 1398 به یکی از پر طرفدارترین سرگرمی های کشور تبدیل شد. به گونه ای که در مدت یک سال رشد 2 برابری تعداد بازی ها رخ داد. در این بین با ورود ویروس کرونا، صنعت اتاق فرار لطمه فراوانی دید، به گونه ای که خیل عظیمی از بازی ها و همچنین اتاق فرار ها بسته و یا فروخته شد. در سال 1400، موج دوباره ای از احداث اتاق فرارها، برندها و سبک ها رخ داد. اما ایجاد اتاق فرارهای ترسناک بیش از پیش مورد استقبال قرار گرفت. به گونه ای که 89 درصد اتاق فرارهای ایجاد شده شامل ژانر ترسناک میشدند. با ورود بازی شبح بازارچه و آشنایی بازیکنان با تئاتر تعاملی و هیجان، کم کم این ژانرها نیز مورد استقبال قرار گرفت. بازی هایی با هیجان بسیار بالا تولید شد و بازیگران تئاتر جایگاه ویژه ای پیدا کردند. اما با وجود بازی های با کیفیت، تعداد بازی های ترسناک که با هزینه های بسیار کم ایجاد میشدند شدت گرفت به گونه ای که در نیمه اول سال 1401 در هر ماه حداقل 15 بازی ساخته شد. اما بدلیل کیفیت پایین و نارضایتی بالا، خیلی از بازی ها اکسپایر شده و یا به صورت کلی مجموعه بسته شد. دلیل تمایل به ساخت بازی های ترسناک به جز عوام پسند بودن آن، بدلیل ساده لوحانه ی دیگری نیز انجام میشد.

طراحی اتاق فرار

بازی های ترسناک عموما دکورهای کم هزینه تری دارند پس هزینه کمتری برای ساخت آنها در نظر گرفته می شود. عموما معما های ساده تری دارند پس وقت و زمان کمتری برای طرح معما صرف می گردد. و همچنین با صرف هزینه های کم در سایت های فروش، می تواند در کوتاه مدت سود بیشتری بوجود آورد. اما ساده لوحانه بودن این موضوع را می توان از زمان کوتاه ران شدن بازی های کم کیفیت و همچنین جمع شدن آنها متوجه شد. ساده پنداشتن طراحی و ساخت بازی های اتاق فرار، در نظر نگرفتن المان های اساسی و صرفه جویی اقتصادی در موارد اساسی مهمترین عامل شکست بود.

تخمین سرمایه گذاری به صورت واقعی، انتخاب مکان مناسب و استفاده از طراحان بازی، علاوه بر صرفه جویی در منابع اقتصادی، باعث ایجاد بازی های جذاب تر و با صرفه تر می گردد.

در صورت تمایل می‌توانید مقاله اتاق فرار به عنوان یک بیزینس را مطالعه فرمایید؛ همچین از طریق لینک زیر می‌توانید درخواست مشاوره نمایید.